Kto pracuje na sukces artysty?

Planuje, załatwia, często stoi z boku, a to właśnie dzięki niemu świat może poznać wybitny talent. Któż to taki? Menedżer kultury – to postać, której zadaniem z jednej strony jest czuwanie nad rozwojem i wizerunkiem zawodowym artysty, a z drugiej zarządzanie instytucją kultury. Wszystko zależy od tego, jaką drogę wybierze.

Na czym polega praca managera artysty?

Podejmując się współpracy z danym artystą, menedżer staje się częścią jego twórczego życia. Jego praca zaczyna się od poznania stylu pracy swojego podopiecznego. Pracując nad wizerunkiem artysty musi być w stałym kontakcie z twórcą. Ten pierwszy okres współpracy jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy jak będzie wyglądało kreowanie wizerunku artysty. W porozumieniu ze swoim podopiecznym menedżer przygotowuje strategię działania. Jest odpowiedzialny za promowanie dorobku artystycznego, planuje kolejne projekty, pełni rolę rzecznika w kontaktach z mediami oraz rozmawia z odbiorcami sztuki. Menedżer łączy dwa światy sztuki i mediów oraz biznesu.

Zadaniem osoby pełniącej funkcję opiekuna, motywatora artysty jest realizacja jego pragnień poprzez stosowanie działań zaliczanych do artist managementu. Takie czynności jak przygotowanie portfolio, kontakt z galeriami i mediami, zgłaszanie do konkursów oraz komunikacja w internecie wchodzą w zakres podstawowych działań promocji sztuki. Sam artysta, skupiając się na pracy twórczej, nie jest w stanie prowadzić spójnych działań marketingowych. Wiedza oraz doświadczenie menedżera na temat Public Relations dla kultury pozwala w pełni wykorzystać narzędzia jakie stosowane są w innych branżach, co przekłada się na rozpoznawalność artysty w świecie sztuki.

Po czym rozpoznać dobrego menedżera

W pierwszej chwili nasuwa się myśl, że po efektach pracy. Jeżeli chcemy stać się aktywnymi uczestnikami na rynku sztuki, pragniemy wystawiać swoje prace w najbardziej prestiżowych galeriach na świecie i sprzedawać nasze dzieła, to z pewnością pieczę nad naszą karierą powierzymy komuś, kto zna się na rzeczy. Jak rozpoznać dobrego menadżera. Taka osoba powinna posiadać szeroką wiedzę z zakresu sztuki i biznesu. Wie na czym polega consulting artystyczny i biznesowy oraz umie z niego korzystać. Jest w stanie kierować karierą artystyczną twórców na różnych etapach ich rozwoju i nie boi się korzystać z innowacyjnych narzędzi jakie oferuje współczesna technologia oraz stosuje kreatywne rozwiązania. Dlatego czasem warto zaryzykować i nawiązać współpracę z młodą osobą, która pomimo tego, iż nie posiada dużego doświadczenia w promocji kultury cechuje się pomysłowością i zapałem do pracy. Często to właśnie upór i stosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań prowadzi do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Nie warto samemu

Istnieje wiele czynników, które składają się na sukces artysty. Ciężko jest stwierdzić, że twórca ma wpływ na takie elementy jak epoka, szerokość geograficzna czy poziom zamożności rodziny, w której przyszedł na świat. Z tym nic nie da się zrobić, natomiast to jak będzie z tego korzystał i w jaki sposób będzie chciał się definiować zależy już tylko od niego. Warto, aby w tej drodze towarzyszył mu ktoś, kto wie jak kierować wizerunkiem i zadba, aby o jego twórczości pozostał ślad w historii sztuki.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.