Najpopularniejsze kreacje reklamowe online i najchętniej reklamujące się branże w IV kw. 2011 r.

Zrealizowane w IV kw. 2011 r. kampanie online przeanalizowano pod kątem wykorzystywanych form kreacji, osiąganych przez nie wskaźników oraz branż, które były reklamowane. W najnowszej edycji raportu  gemiusAdMonitor dodano dwa zestawienia: uCTR[1] oraz analizę poziomu CTR dla najpopularniejszych kreacji w podziale na godziny.

Raport przygotowywany jest na podstawie danych zgromadzonych w badaniu gemiusDirectEffect i dostarcza szczegółowych informacji na temat najbardziej popularnych formatów reklamy w podziale na branże.

Podział kampanii według branż

W IV kwartale 2011 r. najwięcej emisji, w całkowitej liczbie emisji badanych kampanii, zanotowano w branżach: telekomunikacyjnej (21,7 proc.), finansowej (19,8 proc.) oraz media, książki, CD i DVD (12,5 proc.). Dla porównania w III kwartale 2011 r. najwięcej emisji kampanii online odnotowano w branży handlowej (24,4 proc.), telekomunikacyjnej (20,3 proc.) oraz finansowej (15,7 proc.).

Wykres nr 1. Branże, w których odnotowano najwyższy odsetek emisji

 Najpopularniejsze kreacje reklamowe online i najchętniej reklamujące się branże w IV kw. 2011 r.

Źródło: Raport gemiusAdMonitor Q3 2011 i Q4 2011

Pod względem wysokości średniego CTR na pierwszych miejscach znalazły się branże: żywność (1,06 proc.), czas wolny (1,01 proc.), napoje i alkohole (0,86 proc.).

Po raz pierwszy, przeanalizowano wyniki uCTR wskazującego, jak wielu użytkowników spośród tych, którzy widzieli daną kreację, kliknęło w nią. Wskaźnik ten pozwala lepiej rozpoznać preferencje odbiorcy reklamy i jego zainteresowanie określoną tematyką. Najwyższe wartości tego wskaźnika odnotowano w branżach: czas wolny (1,86 proc.), żywność (1,79 proc.), produkty farmaceutyczne (1,54 proc.).

W raporcie można znaleźć również analizę, w jaki sposób w ciągu dnia kształtowały się wyniki średniego CTR w branżach, w których zrealizowano najwięcej kampanii. Takie dane mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczącej godziny emisji wybranej kreacji. Z danych zaprezentowanych w raporcie widać zależność między rodzajem kreacji, czasem emisji, a jej efektywnością.

Najpopularniejsze formaty reklamowe

Wyniki za IV kwartał 2011 r. wskazują, że najczęściej stosowanymi formatami kreacji, we wszystkich zrealizowanych w tym czasie kampanii były Double Billbord (25,9 proc.), Preroll (16,4 proc.), Rectangle 300×250 (12,4 proc.). W porównaniu do wyników gemiusAdMonitor za poprzedni kwartał, największy wzrost częstości stosowania odnotował Preroll – z 11,7 proc. do 16,4 proc.

Wykres nr 2. Najczęściej stosowane formy kreacji online

 Najpopularniejsze kreacje reklamowe online i najchętniej reklamujące się branże w IV kw. 2011 r.

Źródło: Raport gemiusAdMonitor Q3 2011 i Q4 2011

Pod względem średniego CTR, wśród najpopularniejszych formatów kreacji znalazły się: Double Billbord + Toplayer (2,29 proc.), Preroll (1,93 proc.) oraz Wallpaper (1,72 proc.). Z kolei pod względem wysokości średniego uCTR wyróżniają się: Double Billbord + Toplayer (2,80 proc.), Toplayer (2,59 proc.) oraz Wallpaper (2,36 proc.). Autorzy raportu przygotowali również zestawienie trzech najpopularniejszych form kreacji ze względu na średni CTR w podziale na godziny. Wskaźnik umożliwia analizę jak w ciągu dnia zmienia się zainteresowanie internautów daną kreacją, jak również umożliwiają porównywanie kampanii online z kampaniami realizowanymi w innych mediach dla tego samego produktu i pozwalają ocenić ich wpływ na siebie.

Reklama mailingowa

W raporcie znalazły się również statystyki dotyczące reklamy mailingowej. W trzech ostatnich miesiącach 2011 r. wskaźnik CTR dla tej formy reklamy wyniósł 16,74 proc. i o ile w porównaniu do kwartału wcześniej niewiele się zmienił (wzrost o 0,02 proc.), o tyle odsetek kampanii wykorzystujących mailing z 31,59 proc. odnotowanych  w III kw. 2011 r. , w IV kwartale spadł do 27,89 proc.).



[1] uCTR wskazuje, jak wielu użytkowników spośród tych, którzy widzieli daną kreację, kliknęło w nią

Źródło: Gemius

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.