Artysta tworzący na ilustrację

Personal branding, czyli marka osobista

Marka osobista to wszystko to, co ludzie o tobie powiedzą, kiedy wyjdziesz z pokoju – stwierdził kiedyś Jeff Bezos, dyrektor Amazona. Zdanie to pojawia się w większości artykułów poświęconych budowaniu kariery zawodowej. Nic dziwnego – trafia w punkt i jednym zdaniem określa kwintesencję personal branding.

Jak więc stworzyć swoją osobistą markę – zdobyć wiernych fanów, kontakty w branży i sprawić, by to, co tworzymy było kupowane i polecane? Jak w budowaniu marki pomóc może agencja Public Relations?

Określ, kim jesteś

Każdy artysta ma w sobie “to coś”, najważniejszym, a zarazem jednym z najtrudniejszych zadań jest “to coś” odnaleźć i wykorzystać. Jeden wspaniale sprawdzi się jako przebojowy frontman zespołu rockowego, inny – refleksyjny introwertyk, zachwyci odbiorców swoją wrażliwością. W każdym z nas tkwi zestaw cech, które czekają tylko na wykorzystanie ich na odpowiednim polu. Często potrzeba jednak pewnego dystansu i doświadczenia, by wiedzieć, co przyjmie się na rynku, a co nie. Co sprawi, że obrazy, które malujemy wyróżnią się na tle innych? W takich wypadkach świetnie sprawdzi się agencja komunikacji medialnej, która doradzi jakie aspekty naszej sztuki czy osobowości warto wyciągnąć i uwypuklić. Czasami wystarczy jeden prosty, lecz przemyślany pomysł, na bazie którego zbudujemy całą swoją karierę.

Pokaż się!

Kiedy już wiemy jaki sposób chcemy się zaprezentować, należy przejść do następnego kroku – teraz musimy sprawić, by o nas usłyszano. Jeśli nie chcemy pisać do szuflady czy grać koncertów dla wąskiej grupy znajomych, zbudowanie bazy odbiorców jest tutaj niezbędne. Jeżeli wynik naszej pracy pragniemy sprzedawać, nie zapominajmy, że sztuka i media stanowią nierozłączną parę. Dajmy się zapamiętać: jako “chłopak z aksamitnym głosem” czy “malarka genialna w gratażu”. Bez obecności w Internecie, klarownej strony www z przykładami naszych dzieł czy utworów, bez kontaktu z fanami na Facebooku, będzie nam niezwykle trudno pozostać obecnym w świadomości odbiorców. Nie każdy artysta jest jednak biznesmenem czy częstym bywalcem Instagramaniektórzy wolą skupić się tylko i wyłącznie na tworzeniu. Nie trzeba jednak się martwić – dzisiaj działania takie jak prowadzenie mediów społecznościowych, stworzenie profesjonalnej strony internetowej czy kontakt z mediami to usługi, które zapewnia niejedna polska agencja PR

Przypominaj

Budowanie marki to ciągła praca – raz zebrana grupa fanów szybko o nas zapomni, jeśli nie będziemy o sobie na bieżąco przypominać. Powinniśmy również stale obserwować rozwijający się rynek i odpowiadać na obecne trendy. Nie znaczy to oczywiście, że nasza sztuka musi przechodzić gruntowne zmiany, ale drobne usprawnienia w działaniach, założenie konta na zyskującej popularność platformie czy wprowadzenie nowego tematu do obrazów może przynieść zaskakujące efekty. W tym również pomoże agencja artystyczna, która monitoruje otoczenie oraz wie, które czynności wdrożyć, by zyskać jak najlepszy efekt.

Specjalista w branży

Marketing sztuki nie polega jednak wyłącznie na byciu obecnym wśród fanów. Renomę musimy zyskać również w środowisku, które obraca się wokół danej branży. Dobra opinia u znanego galerzysty, obecność na targach sztuki czy uczestnictwo w festiwalu muzycznym sprawią, że kariera nabierze tempa. Kontaktowanie się z muzeami i galeriami, wytwórniami muzycznymi to usługi PR, które na swoje barki biorą firmy, posiadające dużą bazę kontaktów do instytucji oraz szeroką wiedzę na temat ich profili i preferencji. Inaczej należy zachować się, jeżeli to, co tworzymy, chcemy wypromować na rynku międzynarodowym, a inaczej na lokalnym – na te drobne różnice zwróci uwagę każda dobra agencja PR. Wrocław, Paryż czy nieduże miasteczko powiatowe – w każdym z nich spotkamy odbiorców, którzy często tylko minimalnie różnią się od siebie, jednak właśnie te niewielkie kontrasty mogą zaważyć o naszym sukcesie.

W świecie artystycznym marka osobista jest czymś bardziej miękkim niż w innych dziedzinach. Kiedy słuchamy wokalisty, który śpiewa, odnajdujemy w jego głosie coś, co porusza w nas jakąś strunę – motywuje do działania i dodaje energii lub skłania do namysłu, refleksji. Budowanie własnej marki jest więc z jednej strony pracą, w którą zaangażowany jest twórca, agencja PR, odbiorcy i branżyści, ale z drugiej – rzeczą niezwykle osobistą, fascynującą podróżą w kierunku poznawania samego siebie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.