Pierwsza współpraca z galerią sztuki

Z pewnością wielu debiutujących artystów zastawia się nad tym, co może zachęcić galerie sztuki do współpracy właśnie z nim. Wciąż panuje bardzo popularna opinia, że w rzeczywistości to jakość sztuki młodego twórcy decyduje o tym, czy zostanie on zauważony przez daną instytucję. W istocie tak jest. Jednakże nie jest to jedyny, i wbrew pozorom najistotniejszy, czynnik, który wzbudzi zainteresowanie galerii początkującym artystą.

pierwsza-wspolpraca-z-galeria

 

Młodych artystów może zaskakiwać, jak wielkie znaczenie dla przyszłej współpracy z galerią sztuki ma ich sposób zaprezentowania własnej osoby. Pamiętać należy jednak, że nawiązanie kontaktu z instytucją kultury nosi znamiona relacji biznesowej. Debiutujący dopiero twórcy zawsze stanowią dla galerii sztuki pewne ryzyko inwestycyjne. Wobec tego nie dziwi fakt, że osoba reprezentująca instytucję pragnie dowiedzieć się jak najwięcej nie tylko o samej sztuce artysty, ale także o jego podejściu do pracy twórczej czy planach rozwojowych. Faktem jest, że galerie dużo chętniej inwestują w osoby traktujące sztukę jako wyłączny sposób na życie. W przypadku hobbystów, którzy twórczości poświęcają jedynie swój wolny czas, istnieje bowiem dużo większe ryzyko porzucenia sztuki na rzecz innych, często dużo bardziej dochodowych, zajęć. Instytucje kultury poszukują więc twórców całkowicie zaangażowanych w swoją działalność artystyczną, dalekich od traktowania jej jako jednej z możliwych opcji na życie. Dlatego też, przed rozpoczęciem relacji biznesowej z galerią warto odpowiedzieć sobie na pytania o własny stosunek do pracy twórczej, zawodowe plany na przyszłość oraz kierunek rozwoju artystycznego. Ważną dla instytucji kwestią są motywy, które wpłynęły na chęć podjęcia z nią współpracy. Jeśli artysta traktuje sztukę jedynie jako jedną spośród wielu alternatyw, dla galerii informacja taka oznaczać będzie, że niedostatecznie się w nią angażuje.

Aby więc zaakcentować swoją aktywną postawę wobec twórczości warto przedstawicielowi instytucji opowiedzieć o własnej wizji dalszej działalności artystycznej. Dla galerzystów istotne będą informacje o obecnych zainteresowaniach, tematach na przyszłe dzieła lub cykle, określonej filozofii twórczej oraz realizowanym za jej pomocą zamyśle. Niezwykle ważne jest dostarczenie przedstawicielowi instytucji informacji o codziennym planie pracy, z uwzględnieniem ilości godzin poświęcanych na tworzenie każdego dnia oraz tempa pracy. Galerzysta powinien również być powiadomiony o obecnej ilości projektów zrealizowanych oraz znajdujących się w procesie realizacji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.