Jak skutecznie wykorzystać sztukę i działania artystyczne w strukturach firmy?

Jak skutecznie wykorzystać sztukę i działania artystyczne w strukturach firmy?

Jakie elementy możemy wprowadzić do swojego biura, by dodać mu charakteru? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas poszukiwań? W jaki sposób możemy zaktywizować swoich pracowników i poszerzyć ich wyobraźnię? Jak możemy pozytywnie wpłynąć na obraz naszej firmy w oczach lokalnej społeczności? Jakie znaczenie ma w tym wszystkim sztuka?

Antidotum na nudę

Nuda, bezcelowość i powtarzalne zadania. Zdarzają się w każdej pracy. Jednak jako pracodawcy możemy poprawić atmosferę wśród pracowników za pomocą sztuki. Wprowadzając różnorodne elementy w życie firmy, mamy możliwość pokazać, że dbamy o przestrzeń, a przede wszystkim o swoją załogę.

Zacznijmy od oczywistości. Warto zwrócić uwagę na detale. Czysta, schludna przestrzeń jest istotna dla higieny pracy, jednak bez ozdób sprawia wrażenie pustki. Rozwiązanie można znaleźć w Internecie, gdzie twórcy sprzedają swoje obrazy. Dekoracje biura malowidłami i plakatami to najprostszy i efektowny sposób nadania charakteru przestrzeni. Jednak ważne są tu wyważone wybory, by elementy dekoracyjne pasowały do siebie, nadto nie rozpraszały, a przede wszystkim odpowiadały charakterowi firmy.  Kupowanie dzieł sztuki warto zacząć od przejrzenia portfolio artystów. Wiele talentów można odnaleźć poprzez naszą agencję, która od wielu lat zajmuje się rynkiem sztuki i promocją artystów.

Jakie obrazy powiesić w swojej firmie?

Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze malarstwa lub plakatu:

  • Przyjemne, pozytywne skojarzenia
  • Jednorodny styl w poszczególnych pomieszczeniach lub całej placówce
  • Wybór motywu przewodniego
  • Dobór odpowiedniego rozmiaru, w zależności od miejsca
  • Dopasowanie obrazów do pracowników
  • Kolorystyczne zgodność obrazów i elementów przestrzeni

Możemy zapytać naszych pracowników o ich estetykę. Oczywiście dobierając metodę w zależności od ilości osób. Przykładowe obrazy i głosowanie przez wspólną platformę to profesjonalny i szybki sposób, jednak jeśli mamy możliwość rozmowy to warto ją wykorzystać.

Bonus! Jeśli nasz zespół cechuje się poczuciem humoru, możemy zamówić dla nich karykatury. Przerysowane podobizny z elementami charakterystycznymi rozweselą atmosferę w firmie.

Biuro już urządzone. Przejdźmy krok dalej.

Warsztatowy kolaż emocji

Idealnym sposobem integracji są wspólne zajęcia z tworzenia kolaży, farbowania ubrań lub malowania na wodzie. Oczywiście to tylko przykłady warsztatów, które możemy zorganizować w naszej firmie. Aktywności twórcze ożywią atmosferę i zbliżą do siebie pracowników.

Szczególnie w branży kreatywnej ważne, by pracować nad nowymi połączeniami neuronowymi.  W biegu pracy myślimy jednotorowo, skupieni na projekcie. Gdy mamy okazje rozluźnić umysł i ciało w trakcie tworzenia lub odwrotnie, przeżyć ekscytacje, a czasem zawód, to poznajemy siebie za każdym razem na nowo. A nowe sytuacje to szersze myślenie. Poza tym zajęcia twórcze rozwijają wyobraźnie i kreatywność oraz umiejętność pracy w grupie na neutralnym polu, bez stresu o powodzenie projektu. A to przecież coraz bardziej pożądane kompetencje.

A po spektaklu chodziliśmy na kremówki…

Obcowanie ze sztuką może mieć mniej aktywny wymiar. Wspólne wyjście do teatru lub kina potrafi przynieść wiele emocji i odciągnąć od rozmów o pracy w czasie wolnym. W tym przypadku organizacja jest o wiele prostsza, niż przy warsztatach. Jeżeli pracownicy nie mogą się spotkać na żywo, dobrym pomysłem jest zrobienie wspólnego maratonu przez Internet.

Formy integracji poprzez sztukę mają wiele zalet. Trzeba jednak dopasować swoje działania do pracowników. Wybrać odpowiednio lekkie i wystarczająco przystępne wystawy, spektakle i warsztaty, by nie przytłoczyć swojego teamu*. A po aktywnościach zapewnić klasyczny element integracji, czyli poczęstunek i napitki, by stworzyć przestrzeń do wymiany przemyśleń.

Takie podejście pozytywnie wpłynie na nasz employer branding**. Zwrócenie uwagi na promocję kultury, stawia Cię w pozytywnym świetle, ukazując naszą wrażliwość i zaangażowanie.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Działania skierowane do pracowników można rozszerzyć o pomoc lokalnej społeczności. Ktoś przecież musi namalować obraz, który powiesisz i poprowadzić warsztaty, które zorganizujemy.

Jeżeli chcemy na stałe wprowadzić aktywności artystyczne warto pomyśleć o współpracy z pojedynczymi artystami, zrzeszoną grupą albo uczelnią. W takich decyzjach warto skonsultować się z agencją PR***, która pomoże dopasować odpowiednie działania do struktury firmy.

Zalety współpracy z lokalnymi artystami:

  • Budowanie pozytywnych skojarzeń u lokalnej społeczności
  • Promocja naszej marki na wystawach podopiecznych
  • Wsparcie dla lokalnej sztuki
  • Promocyjne umowy na zakup obrazów
  • Obcowanie z kreatywnymi ludźmi
  • Rozwój kariery artystycznej młodych ludzi
  • Możliwość pozyskania wartościowych pracowników
  • Ułatwiona aktywizacja pracowników warsztatami
  • Promocja kultury

Wyzwania współpracy:

  • Czy ten sposób pasuje do komunikacji naszej firmy?
  • Ile czasu i zasobów jesteśmy w stanie włożyć we współpracę?
  • Jakie to są zasoby?
  • Czy dojdę do porozumienia z artystami?
  • Jak najlepiej promować współpracę?

Możliwości na poszerzenie horyzontów istnieje wiele. Jednak odpowiednio dobrane do naszych potrzeb media i inspirujące osoby ze świata sztuki to połowa sukcesu do włączenia sztuki w życie firmy. Na początku trudno się odnaleźć w gąszczu informacji, wtedy warto poprosić o poradę. Skontaktować się z działem marketingu sztuki na pobliskiej uczelni lub z agencją zajmującą się marketingiem w sferze kultury. Obcując ze sztuką na codzień, pracownicy tych placówek, mają wiedzę, która pomoże Ci rozpocząć ciekawą drogę po zakamarkach świata artystów.

Słowniczek:

*Team – zespół, grupa

**Employer branding – marka pracodawcy, czy to jak postrzegają Cie obecni i potencjalni pracownicy

***PR – ang. Public Relations, działania kierowane do interesariuszy, czyli osób powiązanych z firmą, w celu stworzenia odpowiedniego i zamierzonego  obrazu firmy

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.