promocja muzyki

Najciekawsze polskie projekty muzyczne 2021

2021 rok był całkiem udany dla polskiej sceny muzycznej – obfitował w wiele zróżnicowanych projektów i wydawnictw. Postanowiliśmy wybrać kilka najciekawszych inicjatyw – nie tyle kierując się w ocenie samą muzyką, a konceptem, imponującą realizacją czy innowacyjnym znaczeniem dla całej branży.

Dawid Podsiadło. Leśna muzyka

Dawida Podsiadło nie trzeba nikomu przedstawiać. Wokalista jeszcze przed pandemią ruszył w niezwykłą trasę koncertową – “Leśna muzyka” – z nowymi akustycznymi aranżacjami dobrze znanych jego słuchaczom utworów. Obostrzenia pokrzyżowały jednak artyście plany i tournee po kraju dokończył dopiero w tym roku. “Leśna muzyka (live, czyli na żywo” to płyta koncertowa, która wyróżnia się na tle innych tegorocznych wydawnictw. I nie mamy na myśli wyłącznie jakości muzycznej, a również ekologiczną. Aż 96% materiałów wykorzystanych do produkcji opakowania albumu pochodzi z recyklingu, każde 100 sprzedanych płyt to 50 metrów kwadratowych posadzonego lasu (w samym dniu premiery wynik był imponujący – aż pół hektara!). Co więcej scenografię towarzyszącą trasie – przypominającą plastikowe drzewa – przerobiono na… płyty analogowe. Limitowana edycja winyli (14 sztuk) była licytowana na Allegro. Zebrano łącznie kwotę 76 519,10 zł, a całą sumę przekazano Stowarzyszeniu Zero Waste.

Mery Spolsky. Jestem Marysia i chyba się zabije dzisiaj

Mery Spolsky to artystka słynącego z nietuzinkowego i kreatywnego podejścia zarówno do muzyki jak i swojego wizerunku scenicznego. W czerwcu wydała intrygującą książkę pt. “Jestem Marysia i chyba się zabije dzisiaj”, potem zapowiedziała teatralno-muzyczną adaptację – LIVE ACT, z którym ruszyła w wyjątkową trasę po całej Polsce. 8 listopada wydano audiobook w dwóch wersjach. Pierwsza – klasyczna, czytana przez samą artystkę i druga – nowatorska, będąca niezwykłym słuchowiskiem literacko-muzycznym z udziałem gości (Ewa Chodakowska, Margaret, Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Maciej Maleńczuk, Ralph Kaminski) uzupełnionym o utwory zaaranżowane przez Spolsky i producenta No Echoes. Muzyczne fragmenty audiobooka można znaleźć w serwisach streamingowych m.in. Spotify. Projektowi towarzyszą również dwa wideoklipy do utworów “Trapowe Opowiadanie” oraz “PAPA”.

Ralph Kaminski. KORA

Dwoma poprzednimi albumami – “Morze” i “Młodość” – Ralph Kaminski postawił sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Przy trzecim udowodnił, że jest doskonałym performerem – projekt “KORA” to udana próba zmierzenia się z legendą, dorobkiem samej Kory jak i Maanamu. Kaminski sięgnął zarówno po te bardziej jak i mniej znane utwory, przefiltrował je przez własną wrażliwość, zmienił aranżację, wydał płytę i ruszył w trasę po całej Polsce. I to trasę wyjątkową – nie po klubach, a filharmoniach. Artysta zaprosił do współpracy nad albumem Bartka Wąsika (fortepian, wokale) Michała Pepola (wiolonczela, wokale), Wawrzyńca Topę (bas, skrzypce, wokale), Pawła Izdebskiego (gitara, wokale), Wiktorię Bialic (perkusja, wokale). Nie jest to zbiór coverów, ale muzyczny hołd wydobywający z twórczości Jackowskiej ponadczasową esencję. Inspiracją do powstania płyty był spektakl KORA, który Kaminski prezentował na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 

Polskie Znaki

Projekt Polskie Znaki powstał z inicjatywy Radka Łukasiewicza (lidera zespołu Pustki, producenta muzycznego współpracującego z Biszem pod pseudonimem Radex i tekściarza odpowiedzialnego za wiele kultowych już utworów takich jak “Granda” Brodki czy “Beksa” Artura Rojka), Jarek Ważny (puzonista, artysta związany z formacjami takimi jak Vespa, Buldog czy El Doopa) oraz Janusz Zdunek (muzyk jazzowy, współtworzył scenę yassową z  Arhythmic Perfection, grał z Kultem, a także pracował nad solowymi płytami Kazika Staszewskiego). Celem tej muzycznej inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia tradycyjnych ludowych pieśni pogrzebowych. Wydali trzy utwory (“O jak fałszywe wszystko”, “Żegnam cię mój świecie wesoły”, “Przyjdzie Panie zaginąć”) składające się na tryptyk i jednocześnie będące zapowiedzią nadchodzącej płyty. Muzycy zaprosili do współpracy sanah, Michała Szpaka i Matyldę Damięcką (działająca w mediach społecznościowych pod pseudonimem The Girl Who Fell on Earth), która jest również reżyserką wszystkich klipów. Bogate aranżacje są efektem współpracy z wieloma utalentowanymi muzykami m.in. Markiem Wroński (skrzypce), Lucjanem Szalińskim-Bałwasem (skrzypce), Igorem Kabalewskim (altówka) oraz Anną Wróbel (wiolonczela).

Ginczanka (tęskno gra poezję)

Jedna płyta i dwie artystki. Tęskno, czyli Joanna Longić wzięła na warsztat teksty poetki dwudziestolecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki (1917-1944). “Ginczanka (tęskno gra poezję)” to projekt, w którym w poruszający sposób spotykają się dwie wrażliwości. Wokalistka skomponowała muzykę do tekstów wybitnej poetki, odkrywając je na nowo i wydobywając ich uniwersalne piękno. Teledysk do promującej płytę “ucieczki” stworzyła Martyna Koleniec – niezależna animatorka i reżyserka animacji poklatkowych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.