jak promować muzykę w Internecie

Jak promować muzykę w Internecie?

Promocja muzyki w Internecie

Powiedzenie „Nie ma Cię w Internecie – nie istniejesz” jest aktualne jak nigdy przedtem. Internet to jeden z najtańszych i jednocześnie najbardziej efektywnych kanałów promocji muzyki. Pozwala bardzo precyzyjnie docierać z komunikatem reklamowym do danej grupy odbiorców, oferując możliwość słuchania muzyki o każdej porze dnia i nocy. To właśnie Internet stał się motorem napędowym nowych mediów, czyli wszystkich narzędzi komunikacyjnych wykorzystujących nowe technologie (np. gry, aplikacje, serwisy społecznościowe, serwisy streamingowe). Posiadanie własnej strony internetowej oraz wizytówki na Facebooku czy Instagramie to absolutna konieczność zarówno dla twórców muzyki popularnej, jak i artystów niszowych. Dzięki temu możliwy jest bezpośredni kontakt z fanami, który współcześnie pragną mieć aktywny udział w rozwoju kariery artystycznej danego twórcy. Wizyta na profilu artysty w mediach społecznościach jest często pierwszym i najważniejszym punktem styku (touchpoint) odbiorcy z muzykiem, dlatego niezwykle ważnym jest, aby funpage zapewniał komplet niezbędnych informacji kontaktowych oraz był regularnie aktualizowany pod kątem nowych, atrakcyjnych treści.

Profilowanie kontentu w Internecie

jak wypromowac muzykeZwiększanie zasięgu komunikatów promujących artystę w Internecie jest silnie związane z algorytmami udostępniania, czyli zasadami wedle których poszczególne usługi (np. Google, Facebook, Instagram, Snapchat itp.) wyświetlają przesłaną treść. Zamieszczenie zdjęcia czy filmu w sieci społecznościowej lub na stronie internetowej nie gwarantuje sukcesu, gdyż wysoką oglądalność osiągają jedynie wpisy dopasowane do wymagań konkretnej platformy. Przykładem może być pozycjonowanie SEO, czyli takie przygotowanie architektury i zawartości strony www, by osiągała ona jak najwyższe pozycje w przeglądarkach internetowych. Każdy z nas przeszukuje Internet poszukując konkretnych informacji i np. użycie odpowiednich słów kluczowych (keywords) znacznie zwiększy szansę, że naszą stronę odwiedzą potencjalni słuchacze. Inny przykład to użycie reklam lub postów sponsorowanych (np. Google AdWords lub Facebook Ads). Nieodpowiednie sprofilowanie komunikatu czy grupy docelowej sprawi, że akcja promująca koncert czy premierę płyty będzie nieskuteczna, mimo przeznaczonych na nią środków pieniężnych.

Kanały dystrybucji muzyki

Rozwój nowych technologii spowodował również zmianę sposobu dystrybucji muzyki. Już w 2015 roku, po raz pierwszy w historii rynku fonograficznego, cyfrowa sprzedaż płyt była wyższa od sprzedaży fizycznej (dane IFPI) i od tamtej pory nieprzerwanie rośnie. Wiąże się to z powszechnością urządzeń mobilnych i dostępnością serwisów streamingowych pokroju Deezer, Spotify czy Apple Music. To właśnie tam słuchacze poznają nowych artystów i brak udostępniania własnej twórczości za ich pośrednictwem może niekorzystnie wpłynąć na zasięg działań promocyjnych. Możliwość przesłuchiwania nowych utworów, tworzenia playlist i udostępniania twórczości ulubionych twórców umożliwiają również YouTube czy Soundcloud. Duża społeczność tych serwisów to kolejna szansa na pozyskanie kolejnych odbiorców zarówno dla debiutantów, jak i utytułowanych muzyków.

Więcej informacji na temat metod promocji muzyki znajdziesz w naszym innym tekście: Audio marketing, marketing muzyczny – z czym to się je

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.