Steve Jobs odchodzi z Apple

Steve Jobs

Steve Jobs, jeden z najsłynniejszych informatyków świata, nazywany ikoną przemysłu informatycznego oraz legendą Krzemowej Doliny odchodzi z firmy Apple z powodu choroby.

Tworzył odważne idee, które wprowadzał w życie. Za jego pomysłami podążał cały technologiczny świat. Kiedy Jobs brał pod swoje skrzydła Apple, firma właściwie nie miała dochodów. W 14 lat później Apple mógł się pochwalić kwartalnym dochodem rzędu 7,8 miliarda dolarów na koniec czerwca 2011.

Steve Jobs założył firmę Apple w 1976 roku razem ze Steve’em Wozniakiem. W 1985 roku odszedł z Apple, by w  rok później kupić studio Pixar.

Czego się nie dotknął, zamieniało się w złoto. Pixar jest obecnie jedną z najlepszych na świecie firm produkujących animacje komputerowe. Do Apple Jobs powrócił w 1996 roku, od 1997 do dziś był prezesem firmy.

Od kiedy Jobs przejął stery w firmie we wrześniu 1997 roku, zaczął się triumfalny pochód Apple. Od tego momentu do chwili obecnej akcje spółki wzrosły o 6 681,8 procent. Kwartalne wpływy ze sprzedaży wzrosły od 1,73 miliarda do 28,6 miliarda dolarów.

Steve Jobs pełnił funkcję dyrektora wykonawczego (CEO) Apple. Jego następcą zostanie Tim Cook, obecnie dyrektor operacyjny Apple. Steve Jobs nadal będzie sprawował kontrolę nad działalnością Apple, jako przewodniczący rady nadzorczej.

Powodem odejścia Jobsa była choroba. Zmagał się  z rakiem trzustki, przeszedł przeszczep wątroby, po którym przebywał na urlopie zdrowotnym. Do Apple wrócił w marcu, by zaprezentować najnowszą wersję iPada.

Obrót publiczny akcjami Apple został zawieszony tuż przed podaniem informacji do wiadomości publicznej. Po jego wznowieniu akcje Apple spadły o 5,3 proc.

Źródło: economist.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.