PUBLIC RELATIONS

Gdzie rodzą się najlepsze wydawnictwa muzyczne w kraju?

Pierwsze polskie wydawnictwo muzyczne — Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. – powstało już w 1945 roku w Krakowie i długo pozostawało jedynym w kraju. Podczas ponad 50-letniej działalności zgromadziło olbrzymi dorobek. Wydany materiał obejmuje zarówno uznanych kompozytorów wraz z zapisami nutowymi, jak i książki na temat historii i teorii muzyki. W ślad za PWM w przeciągu następnych kilkudziesięciu lat w Polsce szybko zaczęły powstawać kolejne wytwórnie specjalizujące się w odmiennych gatunkach muzycznych. Najstarsze z nich, których data utworzenia przypada na okres lat 1990-1996, zostały założone na terenie największych polskich miast – Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi. Czy oznacza to, że właśnie tam można znaleźć najlepsze z nich?

W ciągu kilku ostatnich lat do polskiego rynku fonograficznego dołączyła naprawdę spora rzesza wytwórni niezależnych, nazywanych czasem zapleczem rodzinnego rynku pyłowego. Wydając niszowych artystów bardzo często na winylach, skupiają się przede wszystkim na jakości i kontakcie z lokalną publicznością. Wytwórnie te zakładane są najczęściej przez pasjonatów muzyki, którzy na co dzień pracują w innych zawodach. Świetne przykłady to np. Bôłt z Warszawy koncentrujący się na muzyce historycznej oraz współczesnej, a także warszawskie Lado ABC balansujące na granicy jazzu i awangardy czy Krakowska wytwórnia Instant Classic, która otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody MTV.

Analizując rynek promocji muzyki w kraju, labeli oraz miejsca ich powstania, nie można pominąć gatunku muzycznego, który jest wydawany przez ponad 1/4 Polskich wydawnictw. W roku 1998 z inicjatywy Marcina Grabskiego powstała w Warszawie jedna z najpopularniejszych wytwórni hip-hopowych w kraju — Asfalt Records. Kolejne czołowe wytwórnie płytowe to Prosto założone w 2000 roku, również pochodzące ze stolicy i opolskie Step Records startujące w 2006 roku, do tej pory wydające czołowych hiphopowych artystów.  

Zaskakująco prezentuje się zestawienie miejsc narodzin wydawnictw specjalizujących się w muzyce z pogranicza metalu i rocka. Najpopularniejsze z nich to Old Legend Productions z Bielska-Białej, niezależna, piławska Agonia Records, jak i najstarszy, zdecydowany faworyt z Katowic, Metal Mind Productions powstały 1987 roku. Opole, Ruda Śląska czy Świecie to inne ciekawostki na liście tego typu przedsiębiorstw. Podobnie sytuacja ma się z muzyką dance i disco-polo. Począwszy od czołowej, powstałej w roku 1990 Blue Star, która wydała front polskiej sceny disco, poprzez drugą na podium Omegę Music powstałą rok później, aż po późniejsze Pro Dance, Green Star, My Music czy Hit’n’Hot Music – żadna z nich nie posiada siedziby w newralgicznym polskim mieście.

Na pierwszy rzut oka moogłoby się wydawać, że najlepsze wytwórnie funkcjonują jedynie w Warszawie i pozostałych największych miastach Polski. Jednak okazuje się, że najczęściej to miejsca poboczne, w których otwiera się filie głównej siedziby. Rynek fonograficzny cały czas się rozrasta, a prawie 200 wytwórni znanych także poza granicami kraju, nastawionych na różne charaktery muzyczne prężnie funkcjonuje w małych i średnich miejscowościach. Warto docenić ich potencjał, nie myśleć schematami i odkrywać perełki rozsiane po całej Polsce.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.