Social Media: Instrukcja Obsługi

Moda na wykorzystanie social media w marketingu sięgnęła dziś już chyba zenitu, firmy należące do rozmaitych branż dostrzegły potencjał mediów społecznościowych i założyły swoje fan pages, uczestniczą w dyskusjach na blogach i forach, na Facebooku zaroiło się od różnego typu mniej lub bardziej udanych akcji, aplikacji i konkursów.

Mniej lub bardziej udanych, bo choć temat znany i lubiany, to wciąż nie do końca wykorzystywany we właściwy sposób. Social media wydają się na pierwszy rzut oka przyjemnym i łatwym narzędziem marketingowym, jednak korzystanie z nich w skuteczny sposób wymaga naprawdę sporej znajomości tematu. Przedstawiamy kompendium cennych wskazówek opracowane na podstawie raportu z badań „Polskie firmy na Facebooku – portale społecznościowe w komunikacji marketingowej polskich przedsiębiorstw” opublikowanego przez Deloitte.

Jak piszą autorzy raportu, skuteczne wykorzystanie mediów społecznościowych wymaga dostrzeżenia w nich znacznie więcej niż jedynie nowoczesnej technologii i ryzyka. Przede wszystkim, należy podejść do ich możliwości praktycznie, czyli jasno określić cele biznesowe, zdefiniować grupę docelową i odpowiednią do realizacji przyjętych założeń strategię. Wiele firm zapomina także o zastosowaniu mierników w celu oceny skuteczności podejmowanych działań.

Dzięki mediom społecznościowym w zapomnienie odchodzi m.in. największe dotychczas ograniczenie, jakim było techniczna możliwość przechwytywania i gromadzenia danych. Jednak dziś efektywne wykorzystywanie danych to nie tylko ich gromadzenie, ale także nieustanne odświeżanie i przetwarzanie. Dobra strategia komunikacji to dobrze ułożony plan działań. Autorzy raportu przedstawiają listę cennych wskazówek, opracowanych na podstawie badań firm skutecznie wykorzystujących potencjał social media:

  • Pokieruj łańcuchem przepływu informacji

Pierwszy krok do sukcesu to zdefiniowanie najefektywniejszych kanałów rozpowszechniania informacji, w celu określenia konkretnych korzyści jakie można uzyskać z określonej aktywności.

  • Wprowadzaj zmiany stopniowo

Należy podzielić projekt na poszczególne etapy, gdzie pierwszym krokiem będzie zawsze analiza sytuacji w sieci. Tutaj z pomocą może przyjść także wprowadzenie pilotażowego projektu, stymulującego udział pracowników firmy w komunikacji w sieci.

  • Zdefiniuj swój punkt docelowy w oparciu o profil swojego konsumenta

Cel strategii powinien być zdefiniowany na podstawie charakterystyki własnej grupy docelowej i mediów społecznościowych, dzięki którym można do niej dotrzeć. Wymaga to dokonania analizy i zdecydowania, która forma komunikacji będzie najbardziej efektywna pod względem: wsparcia konsumentów, promocji ofert cenowych, pozyskiwania innowacyjnych pomysłów. Ta analiza pozwoli lepiej zdefiniować wskaźniki monitorowania aktywności internetowej.

  • Pozyskaj lidera zmian

Należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za strategię mediów społecznościowych i powierzyć jej koordynację nad całością działania.

  • Jasno określ odpowiedzialność

W celu usprawnienia projektu i dobrej organizacji należy przypisać role oraz zakres odpowiedzialności każdej grupie i każdemu działowi, który uczestniczy w procesie wprowadzania strategii.

  • Wprowadź przystępny proces uczenia się

Pracowników można skutecznie edukować w zakresie nowych form komunikacji poprzez praktyczne instrukcje i warsztaty.

  • Oceń wpływ wykorzystania mediów społecznościowych

Należy dokonać dokładnej analizy wszystkich, także negatywnych skutków, jakie może pociągać za sobą wykorzystanie mediasfery w każdym aspekcie funkcjonowania firmy.

  • Znajdź środki zachęcające do zaangażowania

Powinno się przemyśleć, co najbardziej zachęci pracowników do zaangażowania się w wykorzystanie mediów społecznościowych. Można w tym celu wykorzystać najróżniejsze środki motywacyjne.

  • Zwróć uwagę na język komunikacji

Jedną z najważniejszych kompetencji, jaką należy dysponować w cele skutecznego wykorzystywania mediów społecznościowych, jest umiejętność posługiwania się językiem komunikacji internetowej. Dialog prowadzony z internautami misi być szczery, otwarty i oparty na emocji. Konsument musi czuć, że firma go wspiera i szanuje.

Opr.: Katarzyna Brdak

Źródło: Deloitte

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.